جستجو
دوشنبه, آبان 21, 1397..:: منوی عمودی » اماکن تاریخی::..  ورود به سايت
اوقات شرعي   کمينه 
چند صفحه ای   کمينه 
قره کلیسا | مقبره سید صدرالدین | مقبره ساندوخت چالدران
 
نمایش تک صفحه ای

قره كليسا (چالدران ) :

كليساي طاطائوس يا قره كليسا با سابقه بيش از يك قرن واقع در روستاي قره كليسا در 15 كيلومتري شمال شرقي مركز شهرستان چالدران (سيه چشمه) واقع شده است . بناي كليسا در دامنه كوهها و روي تپه « ماهوار » قرار گرفته است.

اين كليساي مقدس از معتبرترين و پرنقش و نگارترين كليساهاي ارمنيان در ايران است و از شهرت جهاني برخوردار است . در چهارم مرداد هر سال برابر با 26 ژوئن ميلادي ارمنيان جهان براي زيارت كليساي طاطائوس مقدس به اين محل مي آيند كه به همراه آنها تعدادي از سفراي كشورهاي مسيحي در ايران و نيز گردشگران خارجي در مراسم زيارت كليساي طاطائوس شركت مي‌كنند.

دور نمايي از قره كليسا

 تاريخچه:

آبكار پادشاه ارمنستان از حضرت مسيح (ع) دعوت كرد كه به ارمنستان سفر كند ، حضرت مسيح (ع) به فرستاده آبكار پاسخ داد كه يكي از حواريون را نزد او خواهد فرستاد . پس از عروج حضرت مسيح، توماس حواري « طاطائوس» را كه از حواريون حضرت مسيح بود به ارمنستان نزد آبكار فرستاد . طاطائوس، آبكار و مردم شهر بدسيا را تعميد داد . پس از مرگ آبكار، خواهر زاده اش « سانا دروك » بر تخت نشست. پس از چندي به طاطائوس دستور داد از تبليغ دين مسيحيت دست بردارد . طاطائوس از فرمان او سرپيچي كرد . سانادروك دستور قتل طاطائوس را صادر كرد .

فضاي داخلي  قره كليسا

چون طاطائوس به شهادت رسيد او را در محل كنوني كليساي طاطائوس به خاك سپردند و بعد ها بر روي مزار او كليسايي بنا كردند بطوري كه مزار طاطائوس در سمت راست محراب كليسا قرار گرفت . كليساي طاطائوس مقدس در طول زمان بارها دچار زلزله، غارت، چپاول و انهدام شده است . تنها عاملي كه باعث شد اين كليسا پس از پشت سر گذاشتن هزاران مصائب و سختي پس از سده ها پا برجا بماند همانا جنبه مقدس بودن آن است. ظرافت، تناسب، زيبايي و مضمون‌هاي به كار برده شده در نقش برجسته‌هاي اين كليسا در نوع خود در جهان مسيحيت بي‌نظير است. حجاران هنرمندي كه با توشه‌اي سرشار از هنر، تجربه و مهارت، نقش برجسته‌هاي اين اثر هنري نفيس و بسيار زيبا را خلق كرده‌اند، داراي چنان ذوق و قريحه‌اي بودند كه توانستند چنين نقش برجسته‌هايي از خود به يادگار بگذارند و آن را بصورت يكي از گنجينه‌هاي هنر حجاري ايران زمين در آورند و زايران كليساي طاطائوس مقدس را وادار به تحسين كنند.

 


قره کلیسا | صفحه 1 از 3 | مقبره سید صدرالدین
آدرس   کمينه 

شهرستان چالدران - خیابان شهید رجایی جنوبی - فرمانداری *****  کدپستی:5871815571  صندوق پستی :  133 ****** 

آدرس اینترنتی : www.chalderan-ag.ir   *ایمیل:hosseinzadehkarim@yahoo.com* تلفن تماس : 12-04434262611 فاکس : 04434263597

شهرستان چالدران - خیابان شهید رجایی جنوبی - فرمانداری *****  کدپستی:5871815571  صندوق پستی :  133 ****** 

آدرس اینترنتی : www.chalderan-ag.ir   *ایمیل:hosseinzadehkarim@yahoo.com* تلفن تماس : 12-04434262611 فاکس : 04434263597

کلیه حقوق این سایت متعلق به فرمانداری چالداران می باشد   شرایط استفاده  حريم شخصي كاربران