جستجو
دوشنبه, آبان 21, 1397..:: منوی عمودی » معرفي شهرستان::..  ورود به سايت
اوقات شرعي   کمينه 
معرفی شهرستان   کمينه 
آثار و ابنیه تاریخی | صنایع دستی شهرستان چالدران | آموزش | خدمات مالی و پولی | صنعت و معدن | کشاورزی | امور دامی | خدمات عمومی | بهداشت و درمان | ارتباطات | ويژگيهاي جغرافياي تاريخي شهرستان چالدران | منابع آب شهرستان چالدران | آب های زیرزمینی و مراتع | امکانات موجود گردشگری
 
نمایش تک صفحه ای

 

قره كليسا (چالدران ) :

كليساي طاطائوس يا قره كليسا با سابقه بيش از يك قرن واقع در روستاي قره كليسا در 15 كيلومتري شمال شرقيمركز شهرستان چالدران (سيه چشمه) واقع شده است . بناي كليسا در دامنه كوهها و روي تپه « ماهوار » قرار گرفته است.

اين كليساي مقدس از معتبرترين و پرنقش و نگارترين كليساهاي ارمنيان در ايران است و از شهرت جهاني برخوردار است . در چهارم مرداد هر سال برابر با 26 ژوئن ميلادي ارمنيان جهان براي زيارت كليساي طاطائوس مقدس به اين محل مي آيند كه به همراه آنها تعدادي از سفراي كشورهاي مسيحي در ايران و نيز گردشگران خارجي در مراسم زيارت كليساي طاطائوس شركت مي‌كنند.

دور نمايي از قره كليسا

 تاريخچه:

آبكار پادشاه ارمنستان از حضرت مسيح (ع) دعوت كرد كه به ارمنستان سفر كند ، حضرت مسيح (ع) به فرستاده آبكار پاسخ داد كه يكي از حواريون را نزد او خواهد فرستاد . پس از عروج حضرت مسيح، توماس حواري « طاطائوس» را كه از حواريون حضرت مسيح بود به ارمنستان نزد آبكار فرستاد . طاطائوس، آبكار و مردم شهر بدسيا را تعميد داد . پس از مرگ آبكار، خواهر زاده اش « سانا دروك » بر تخت نشست. پس از چندي به طاطائوس دستور داد از تبليغ دين مسيحيت دست بردارد . طاطائوس از فرمان او سرپيچي كرد . سانادروك دستور قتل طاطائوس را صادر كرد .

فضاي داخلي  قره كليسا

چون طاطائوس به شهادت رسيد او را در محل كنوني كليساي طاطائوس به خاك سپردند و بعد ها بر روي مزار او كليسايي بنا كردند بطوري كه مزار طاطائوس در سمت راست محراب كليسا قرار گرفت . كليساي طاطائوس مقدس در طول زمان بارها دچار زلزله، غارت، چپاول و انهدام شده است . تنها عاملي كه باعث شد اين كليسا پس از پشت سر گذاشتن هزاران مصائب و سختي پس از سده ها پا برجا بماند همانا جنبه مقدس بودن آن است. ظرافت، تناسب، زيبايي و مضمون‌هاي به كار برده شده در نقش برجسته‌هاي اين كليسا در نوع خود در جهان مسيحيت بي‌نظير است. حجاران هنرمندي كه با توشه‌اي سرشار از هنر، تجربه و مهارت، نقش برجسته‌هاي اين اثر هنري نفيس و بسيار زيبا را خلق كرده‌اند، داراي چنان ذوق و قريحه‌اي بودند كه توانستند چنين نقش برجسته‌هايي از خود به يادگار بگذارند و آن را بصورت يكي از گنجينه‌هاي هنر حجاري ايران زمين در آورند و زايران كليساي طاطائوس مقدس را وادار به تحسين كنند.

داخل قره كليسا 

مقبره سيد صدرالدين ( چالدران ) :

مقبره منفرد سيد صدرالدين كه متعلق به دوره اسلامي مي باشد در كوهپايه شمال شرق سيه چشمه (چالدران ) و كناره جنوبي جاده شوسه روستاي « گل اشاقي » به سعدل قرار دارد . شكل پلان خارجي  آن شش گوش و فرم داخلي آن مدور است. بناي موجود از سه ماده اصلي سنگ با ملات گل و آهك ساخته شده است ضمن سنگ‌هاي حجاري شده بكار رفته در بنا از نوع آتش فشاني و اسيدي متعلق به كواترنر بوده و عمدتاً برنگ سفيد هستند . مطالعات باستان شناسي در  آن نشان داده است كه بنا بر روي  يك كرسي چيني سنگي ساخته شده و بالا بودن آبهاي تحت الارضي پي مقبره را غرقاب كرده است .

دور نمايي از مقبرة سيد صدرالدين چالدران

اين مقبره بعد از تاريخ جنگ دشت چالدران كه بين سپاه ترك و شاه اسماعيل صفوي رخ داده ساخته شده است . روايت مي كنند كه يكي از افراد شاه اسماعيل صفوي به نام « مير سيد شريف صدر الصدور » در جريان اين جنگ به قتل رسيده است و به سپاس و قدرداني از زحمات اين مجاهد ، مقبره اش مورد زيارت مردم واقع مي شود . مقبره سيدصدرالدين بعنوان يك استثناء در مكتب معماري آذربايجان مي باشد كه اهميتش عمدتاً به دليل مصالح آن كه از آجر قرمز رنگ مي باشد ، بالا رفته است . سازمان ميراث فرهنگي كشور در سال 1378 به دليل تكريم محل توسط اهالي چالدران با حفظ پلان مقبره مكشوفه يك يادمان آجري گنبد دار در اطراف آن احداث نمود كه نقشه آن ملهم از بناي اوليه مقبره مي باشد .

نمايي از مقبرة سيد صدرالدين چالدران

 مقبره ساندوخت ( چالدران ):

اين مقبره در حومه چالدران در جنوب غربي قره كليسا قرار دارد . بناي ياد شده در قرن 14 ميلادي همزمان با احداث بناي قره كليسا ، احداث شده است . مصالح بكار رفته در آن سنگ هاي مكعبي تراشيده شده مي باشد و طاقهاي استفاده شده در آن از نوع رومي مي باشد و ملات مورد استفاده در آن ماسه آهك مي باشد . اين مقبره داراي سالن اصلي و اتاق محراب مي باشد و تحت نظر شوراي خليفه گري ديوارهاي جانبي و ساقه گنبد آن بازسازي و احيا شده است .

 


آثار و ابنیه تاریخی | صفحه 1 از 14 | صنایع دستی شهرستان چالدران
چند صفحه ای   کمينه 
چاذبه های گردشگری | آثار باستانی | دوربین سایت
 
نمایش تک صفحه ای

 

     

آبگرم معدني (ايسي سو)

 ايسي سو واقع در روستاي آبگرم 5 كيلومتري شهرستان چالدران شهر  سيه چشمه واقع شده است

اين مكان تفريحي بالا تر  از روستاي ايسي‌سو(آبگرم) قرار گرفته است با راه ارتباطي مناسب (در سالجاري عمليات آسفالت ريزي آن صورت خواهد گرفت) به علت اشتهاري كه در خاصيت طبي و درماني آن وجود دارد از قديم الا يام مورد توجه اهالي منطقه و شهرها ي همجوار مي باشد .كه هر ساله افراد بسياري در فصل بهار وتابستان از نقاط مختلف استان بجهت كو هستاني بودن منطقه وآب و هواي بسيار مطلوب و چشم انداز طبيعي بسيار زيباي آن  به اين محل سرازير مي شوند.

از سال 1384 اعتباراتي جهت ساماندهي آبگرم اختصاص يافته كه عمليات مطالعاتي  و تملك اراضي محدوده آن انجام گرفته و از سال 1385 به اجراي پروژه اقدام خواهد شد.

 

     
 

آبشار عرب ديزج معروف به شور شور

در بخش دشتك (آواجيق) شهرستان چالدران و روستاي عرب ديزج واقع شده است .داراي چشم اندازطبيعي  بسيار زيبائي بوده كه غارهاي طبيعي زيبايي در اطراف كوههاي مشرف برآبشار وجود دارد كه در نوع خود بي نظير است. افراد دوستدار طبيعت براي بهره مندي از اين مناظر طبيعي خدادادي وچيدن گياهان داروئي هرساله به اين  مكان جذاب مراجعه مي نمايند. 

 
     

  كوههاي شاه بندلو

موقعيت : چالدران ـ دره آبگرم

اين كوهها نيز از جمله كوههاي سرسبز مي‌باشد كه در كنار دره شاه‌بندلو قرار گرفته است

     

  دره قره‌كليسا

در فراز تپه اين دره خوش آب و هوا با محيط سرسبز طبيعي يكي از قديمي‌ترين كليساهاي عالم مسيحيت بنام قره كليسا بنا شده است كه همه ساله تعداد كثيري از گردشگران داخل و خارج از كشور (مسيحيان) جهت بازديد و همچنين شركت در مراسم مذهبي از اين كليسا و دره آن ديدن مي‌نمايند

     
  دره شاه بندلو

موقعيت : چالدران ـ اواجيق نزديكي روستاي شاه بندلو

دره شاه‌بندلو (و دره خان كه تالاب‌خان‌گل در اين دره در مرز ايران و تركيه واقع شده) كه شاخه‌اي از رودخانه زنگبار مي‌باشد مورد توجه بسياري از علاقه مندان و دوستداران طبيعت مي‌باشد

     
 

دره آبگرم

موقعيت : چالدران ـ دره آبگرم

دره آبگرم يكي از سرسبز‌ترين دره‌هاي شهرستان مي‌باشد. با توجه به وجود آبگرم (ايستي‌سو)افرادي كه براي استحمام به آن مراجعه مي‌نمايند از دره‌هاي سرسبز اطراف براي استراحت استفاده مي‌كنند

 

 


چاذبه های گردشگری | صفحه 1 از 3 | آثار باستانی
آدرس   کمينه 

شهرستان چالدران - خیابان شهید رجایی جنوبی - فرمانداری *****  کدپستی:5871815571  صندوق پستی :  133 ****** 

آدرس اینترنتی : www.chalderan-ag.ir   *ایمیل:hosseinzadehkarim@yahoo.com* تلفن تماس : 12-04434262611 فاکس : 04434263597

شهرستان چالدران - خیابان شهید رجایی جنوبی - فرمانداری *****  کدپستی:5871815571  صندوق پستی :  133 ****** 

آدرس اینترنتی : www.chalderan-ag.ir   *ایمیل:hosseinzadehkarim@yahoo.com* تلفن تماس : 12-04434262611 فاکس : 04434263597

کلیه حقوق این سایت متعلق به فرمانداری چالداران می باشد   شرایط استفاده  حريم شخصي كاربران