استاندار آذربایجان غربی بر لزوم تغییر در روش های تولید و حرکت به سمت کشاورزی دانش بنیان و مکانیزه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، مهندس سعادت در دیدار با علی قنبری مدیرعامل‌شرکت بازرگانی دولتی ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی که صبح امروز در محل استانداری ترتیب یافت بر ضرورت حرکت به سمت کشاورزی دانش بنیان و مکانیزه تاکید کرد و افزود: بخش کشاورزی که از عمده ترین فعالیت های اقتصادی استان است بعلت سنتی بودن، ارزش افزوده چندانی ندارد و کشاورزان در معیشت خود با مشکل مواجه اند بنابراین هدف مدیریت ارشد استان این است که روش های تولید در این بخش تغییر یابد و به سمت کشاورزی مدرن و مکانیزه حرکت کند؛ از وزارت جهاد کشاورزی هم انتظار داریم در این رابطه مساعدت نماید.

وی ادامه داد: در همین راستا یک طرح تحقیقاتی در استان آذربایجان غربی برای افزایش تولید گندم در هر هکتار توسط یکی از پژوهشگران در دست انجام است که با نهایی و اجرایی شدن طرح مذکور، تولید گندم در هر هکتار چند برابر افزایش می یابد.

استاندار آذربایجان غربی در رابطه با پرداخت مطالبات گندم کاران گفت: پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران، انگیزه آنان را برای تولید گندم که یکی از محصولات اساسی و استراتژیک کشور است افزایش می دهد و انتظار می رود در سالهای آتی وزارت جهاد کشاورزی برای این موضوع برنامه ریزی های لازم را انجام دهد.

تاکید بر حل مسائل و مشکلات کارخانجات قند استان، کمک به پرداخت مطالبات چغندرکاران و حمایت از تولید دانه های روغنی از دیگر موارد مورد تاکید و اشاره مقام عالی استان در این دیدار بود.


قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی هم در این دیدار در رابطه با پرداخت مطالبات گندم کاران گفت: گندم تولیدی کشور در سالجاری 14 میلیون تن بوده که از این مقدار بیش از 11 میلیون تن آن توسط دولت خریداری شده فلذا با این حجم خریداری شده، تامین ریالی و پرداخت مطالبات دشوار بود که وزارت جهاد کشاورزی بصورت ویژه این موضوع و پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران را در دستور کار قرار داد.

وی گفت: خرید تضمینی گندم در سال جاری از رشد قابل توجه 3 میلیون و 393 هزار تنی (حدود 41 درصد)نسبت به سال گذشته برخوردار بوده که تحقق این امر، مرهون وجود استراتژی مدون و هدفمند دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی و همچنین همت و تلاش کشاورزان عزیز می باشد.

قنبری در رابطه با کمک به کارخانجات قند استان در پرداخت مطالبات چغندرکاران و همچنین حمایت از تولید دانه های روغنی بویژه آفتابگردان نیز قول پیگیری و مساعدت داد.

گفتنی است شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران به عنوان متولی تامین و تنظیم بازار کالاهای اساسی، عملیات خرید، نگهداری و توزیع کالاهای اساسی شامل گندم، برنج، روغن و شکر را به عنوان فعالیتی تخصصی در حوزه بازرگانی کشور و در عرصه بین‌المللی انجام می‌دهد.